8 Over-The-Counter Meds, které jsou nebezpečné brát společně

Dávejte pozor, jaké léky užíváte společně. | iStock.com

Ať už se chystáte nachlazení, trpíte bolestmi hlavy, které ohrožují vaši produktivitu v práci, nebo pociťujete nějakou bolestivost svalů z posledního intenzivního sezení v tělocvičně, existuje volně prodejný lék na téměř každou bolest, bolest a drobné onemocnění, které si lze představit. Krása nákupu těchto léků spočívá v tom, že můžete rychle vyřešit svou nemoc za relativně levnou cenu a nepotřebujete žádného lékaře, který vám dá skript ke schválení.



Existuje však jeden problém s uličkou ve skladu s potravinami ve vašem obchodě s potravinami - většina z nás si neuvědomuje, jak silné mohou být tyto volně prodejné léky, a proto si myslíme, že je v pořádku kombinovat dva, tři nebo čtyři různé pilulky k léčbě různých onemocnění. Zatímco většina z nás četla zadní část krabice pro správné dávkování, často nepřestáváme myslet, že náš OTC koktejl může být nebezpečný pro naše zdraví.



Možná si myslíte, že se jedná pouze o kombinace léků nachlazení nebo léků proti bolesti, které si musíte dělat starosti, ale pokud jste se nepodívali na všechna onemocnění, která můžete léčit pomocí OTC léků, je důležité být si vědom. Některé z těchto léků je nebezpečné brát společně, protože mohou v těle způsobit nadměrnou ospalost nebo dokonce nadbytek serotoninu. Když se cítíte nemocně, nezapomeňte se vyhnout těmto čtyřem kombinacím OTC med, které by vás mohly potenciálně ublížit.

schránka zdarma

1. Tylenol a DayQuil

Tylenol a DayQuil jsou nebezpečnou směsí. | Scott Olson / Getty Images



Když vás první příznaky nachlazení nebo chřipky těžce zasáhnou, má smysl gravitovat směrem k DayQuil kvůli příznakům nemoci, zatímco přidáváte pilulku nebo dva tylenoly k léčbě jakékoli bolesti. Můžete si myslet, že toto kombinované kombo nezpůsobí mnoho poškození, zejména proto, že oba obsahují stejnou účinnou látku, acetaminofen, pro léčbu vaší nemoci. Pokud jste si toto kombo užili spolu, pak je čas přestat, protože to může mít za následek vážné poškození jater.

Podle Safe Medication americká asociace pro studium onemocnění jater zjistila, že hlavní příčinou akutního selhání jater v USA bylo předávkování acetaminofenem. Možná užíváte pouze jednu dávku z každého OTC medu, ale pokud budete konzumovat více, než je doporučená dávka acetaminofenu, když jsou tyto léky kombinovány, můžete se připravit na trvalé poškození jater. Vždy si přečtěte štítky - mnoho léků proti bolesti a zmírňovačů symptomů nachlazení a chřipky obsahuje acetaminofen, takže je nanejvýš důležité vědět, kolik berete. A vždy pamatujte, že děti mladší 12 let vyžadují mnohem nižší dávky.

2. Aspirin a Aleve

Aspirin a Aleve by se nikdy neměli brát společně. | iStock.com



Jak aspirin, tak Aleve jsou podobné - jsou to nesteroidní protizánětlivé léky, které léčí menší bolesti, bolesti a otoky, takže se možná budete ptát, proč byste je měli vzít dohromady. Pro ty, kteří jsou ohroženi srdečními chorobami a krevními sraženinami, může lékař doporučit terapii aspirinem, což je nízká dávka aspirinu každý den, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin a infarktu, říká Mayo Clinic. Pokud jste zvyklí brát aspirin každé ráno (i v nízkých dávkách), pak pokud trpíte bolestmi svalů, bolestmi zubů nebo menstruačními křečemi, můžete nevědomky natáhnout ruku na Aleve později během dne.

News-Medical vysvětluje těm, kteří kombinují naproxen, aktivní složku nalezenou v Aleve, a aspirin, mají zvýšené riziko výskytu komplikací spojených s jejich gastrointestinálním traktem. Pokud tyto dva pacienty užíváte společně, můžete mít zvýšené riziko vředů, perforací a gastrointestinálního krvácení. U uživatelů naproxenových produktů a aspirinu se dvakrát častěji objevily problémy se zažívacím traktem a žaludkem než u těch, kteří si naproxen právě vzali sami. Vždy si přečtěte štítky, zejména pokud aspirin je něco, co denně užíváte, abyste se vyhnuli zdravotním rizikům.

3. OTC Benadryl a Unisom

Benadryl a Unisom vás při společném užívání mohou příliš ospalý. | iStock.com

Pro ty, kteří mají sezónní alergie, může být Benadryl skutečným záchranářem. Benadryl je antihistaminikum, takže blokuje účinky histaminu, přirozeně se vyskytující chemické látky v těle, která se uvolňuje při kontaktu s poraněním nebo alergiemi. To je důvod, proč je Benadryl tak účinný při boji s kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy, podrážděním očí a dalšími běžnými alergickými příznaky. Pro ty, kteří mají nespavost a potřebují pomoc při spánku, je zde Unisom OTC, který jim pomůže získat dobrý noční odpočinek. A bohužel u některých lidí dochází současně k nespavosti a alergiím, a proto je obzvláště důležité si uvědomit, že pokud vezmete jakoukoli antihistaminikum a pomoc při spaní dohromady, může to pro vaše zdraví znamenat potíže.

Konzumant varuje uživatele obou těchto léků si nemusí uvědomit, že sdílejí stejnou účinnou látku - difenhydramin. Díky této složce budete ospalý bez ohledu na to, zda ji berete od Benadrylu nebo Unisomu, takže když si vezmete obě léky společně, budete se pravděpodobně cítit příliš ospalý a spát mnohem déle, než jste očekávali. Nejlepší je vzít jednu z těchto drog nad druhou a nikdy je nemíchat.

4. SAMe a Mucinex DM

SAMe a Mucinex DM vám mohou v kombinaci poskytnout příliš mnoho serotoninu. | Sean Gallup / Getty Images

myetherwallet

Pokud hledáte zesilovač nálady, ale nechcete používat antidepresiva na předpis, můžete se podívat na SAMe, doplněk stravy, který zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. WebMD vysvětluje, že SAMe je molekula, která se přirozeně vytváří ve vašem těle, ale je také vyráběna v laboratořích a distribuována jako doplněk, který si můžete zakoupit bez lékařského předpisu. Některé ženy dokonce zjistí, že SAMe jim pomáhá s jejich příznaky PMS. Pokud berete Mucinex DM jako lék proti kašlu podle vašeho výběru a také berete serotoninové posilovače, jako je SAMe, pak byste mohli svému tělu dělat těžkou péči.

Posilovače nálady, jako je SAMe a některé volně prodejné léky nachlazení a chřipky, jako je Mucinex DM, zvyšují hladinu serotoninu, ale pokud se vezmou společně, mohou zvýšit hladinu serotoninu nezdravě. Mayo Clinic vysvětluje, že nadměrné množství serotoninu může způsobit serotoninový syndrom, což může vést k mírným až závažným symptomům. Mezi mírné příznaky patří průjem a třes, a závažnějšími příznaky jsou horečka nebo dokonce záchvaty. Pokud nejsou léčeny, mohou být tyto závažnější příznaky fatální.